top of page

Ingredience, příslušenství a kde je sehnat?

Mouky a alternativy
Ořechy
Luštěniny a obiloviny
Ořechová másla a jiné krémy
Sladidla 
Ovoce (sušené, džemy)
Tuky a oleje
Sušenky, čokolády, čaj a káva
Škroby a želatiny
Semínka
Proteinové prášky
Instantní ovesné kaše

Silikonové formy na pečení a další
Ostatní formy na pečení 
Ostatní příslušenství
Horkovzdušné fritézy
Odšťavňovač

Seznam platných slevových kódů:

Některé uvedené odkazy jsou affiliate linky, což znamená, že můžeme dostatek určité % z vašeho nákupu. Některé z odkazů ale ne, jednoduše doporučujeme to, co jsme zkusily a co máme ověřené a víme, že to buď chutná skvěle a nebo skvěle funguje! 

Mouky a alternativy

Mandlová mouka je přirozeně bezlepková, takže je ideální pro celiaky nebo osoby s intolerancí na lepek. Obsahuje více zdravých tuků, bílkovin a vlákniny než běžná pšeničná mouka. Mandlová mouka má jemnou, oříškovou a lehce sladkou chuť, a proto se hodí především na pečení sladkých dezertů nebo cukroví - také jsou výrobky z ní mnohem křehčí než z hladké pšeničné mouky.

Tapioková mouka je známá svou schopností dobře zahušťovat, díky čemuž je oblíbená jako škrob v různých receptech. Například se používá k zahušťování omáček, polévek, pudinků a náplní do koláčů. Její výhodou je, že po uvaření dodává pokrmům hladkou a lesklou texturu, aniž by měnila jejich chuť. Díky své neutrální chuti je vhodná pro sladká i slaná jídla. Může zlepšit konzistenci bezlepkového pečiva.

Pohanková mouka je bohatá na vlákninu, bílkoviny a minerály, jako je hořčík a železo. Hodí se do bezlepkové kuchyně. Má charakteristickou, lehce oříškovou a zemitou chuť, a proto je ideální pro přípravu různých pokrmů, jako jsou palačinky, lívance, nebo chleby. Výrobky z pohankové mouky mají obvykle hutnější a výraznější texturu než ty z běžné pšeničné mouky. 

Špaldová hladká celozrnná mouka obsahuje lepek, bílkoviny, vlákninu a minerály, jako jsou hořčík, železo a zinek. Zachovává všechny části zrna, což zajišťuje vyšší obsah živin a vlákniny. Má jemně oříškovou a lehce sladkou chuť, což ji dělá vhodnou pro pečení chleba, muffinů, sušenek, palačinek, dalších dezertů a také pro přípravu těstovin.

Špaldová hladká celozrnná mouka obsahuje lepek, bílkoviny, vlákninu a minerály, jako jsou hořčík, železo a zinek. Zachovává všechny části zrna, což zajišťuje vyšší obsah živin a vlákniny. Má jemně oříškovou a lehce sladkou chuť, což ji dělá vhodnou pro pečení chleba, muffinů, sušenek, palačinek, dalších dezertů a také pro přípravu těstovin.

Žitná celozrnná mouka má výraznou, lehce zemitou a mírně kyselou chuť. Obsahuje více vlákniny, minerálů (jako je železo a hořčík) a vitamínů skupiny B. Má nižší obsah lepku než pšeničná mouka, což vede k hustšímu a těžšímu těstu. Díky tomu je ideální pro výrobu chlebů. Vzhledem k nižšímu obsahu lepku je těsto méně pružné a hůře kyne. Často je využívána pro její nízký glykemický index, což znamená, že způsobuje pomalejší nárůst hladiny cukru v krvi.

Rýžová mouka je velmi snadno stravitelná a má nízký obsah tuku. Má neutrální chuť, a tak se hodí do všeho. Také je přirozeně bezlepková. Obvykle se kombinuje s jinou bezlepkovou moukou, protože sama o sobě těstu nedá vhodnou konzistenci. Těsto s touhle mouku se jednodušeji trhá, takže je vhodnější kombinovat s jinou moukou.

Lněná mouka je bohatá na vlákninu a bílkoviny, zároveň ale obsahuje minimum tuku. Je přirozeně bezlepková. Vhodná je na těsta na pečivo, chléb, palačinky, slané i sladké dezerty nebo nepečené cukroví, hodí se i na zahušťování. Lněnou mouku můžete přidat i do jogurtu, pomazánek, koktejlu, smoothies nebo proteinového nápoje za účelem zvýšení příjmu vlákniny, bílkovin a dalších živin.

Hladká a polohrubá pšeničná mouka

Mimo tyto mouky ještě používáme hladkou pšeničnou, polohrubou (a občas hrubou, ale tu téměř ne). Nejčastěji hladkou pšeničnou.

Ta je sice mnohými vnímaná jako nezdravé, ale mouka je stále mouka, i když je třeba celozrnná. Hladká pšeničná obsahuje méně minerálu a dalších živin. To ale neznamená, že po ní dotyčný ztloustne nebo se mu zhorší zdraví. I tato mouka je vhodná konzumovat (pokud nejsi alergický na lepek). Jednoduše, vždy jde o množství! 

 

Nejčastěji ji nakupujeme v supermarketech. Téměř vždy v 2 kg balení, protože to je prostě výhodnější! Tuhle mouku najdete v Albertu, Bille, Globusu, Tescu a v dalších supermarketech! Občas mívají i velké balení (4, 8 balíčků po 2kg!)

Ořechy

Madle jsou bohaté na vitamín E, antioxidanty, zdravé tuky a bílkoviny. Podporují zdraví srdce a pokožky. Obsahují také fytáty, které mohou snížit vstřebatelnost některých minerálů. Přesto jde ale o velmi zdravou potravinu, která má mnohonásobě více příznivých účinků. Využijete je třeba k přípravě müsli,  při pečení sladkých dezertů, bábovek, klidně i při přípravě slaných jídel! 

Arašídy obsahují velké množství kyseliny listové a vitamínu B3, také obsahuje velké množství fosforu a draslíku! Arašídy se velmi často používají v asijské kuchyni i do slaných pokrmů! Jinak se samozřejmě hodí i sladkého pečení. Z arašídů se připravuje velmi často i arašídové máslo! Je důležité vybírat kvalitní arašídy, protože ty špatně skladované mohou být kontaminovány aflatoxiny. Dejte si proto pozor na to, jaké arašídy kupujete! 

Kešu ořechy obsahují velké množství hořčíku. V kombinaci s vitamíny B1 a B2 je kešu ideálním dopingem pro nervovou soustavu. Obsahují také zinek, měď, mangan i fosfor. Rovněž obsahují i zdraví prospěšné nenasycené mastné kyseliny. Kešu se hodí do pomazánek, zeleninových salátů a v kombinaci s mořskými plody. Také z něj můžete vyrobit skvělé kešu máslo či mléko nebo přidat do sladkých dezertů či snídaní!

Vlašské ořechy obsahují velké množství omega 3 mastných kyselin, kterých v dnešní době obvykle nemáme dostatek. I proto je vhodné je zařadit do jídelníčku! Vlašské ořechy se perfektně hodí do kombinace s jablky. Ale i celkově je můžeš přidat do sladkého pečení nebo do ranních kaší! 

Pistácie jsou bohaté na vlákninu, bílkoviny a antioxidanty. Pomáhají při kontrole váhy a podporují zdraví srdce. Konkrétně tyhle jsou už loupané. Stejně jako ostatní ořechy se hodí do sladkého pečení nebo snídaňových kaší. I z pistácií si můžete doma připravit pistáciové máslo. Mimochodem, věděli jste, že obecně jsou ořechy částečně nestravitelné, a proto je možné, že z nich přijmeme až o 15 % kalorií méně než obsahují?

Lískové ořechy jsou bohaté na vitamín E, zdravé tuky a vlákninu. Podporují zdraví srdce a nervového systému. Slouží k přípravě lískoořískového másla nebo si z nich můžete připravit domácí nutelu! Hodí se i do ostatního pečení či přípravy jídel! Celkově se veškeré ořechy hodí hlavně do podzimních či zimních receptů a do cukroví! Nezapomeňte, že veškeré ořechy jsou zdraví prospěšné!

Makadamové ořechy jsou jedny z nejtučnějších! Naštěstí obsahují zdravé nenasycené tuky, takže se jich nemusíš bát! Ne všechen tuk je špatný. Rovněž obsahují bílkoviny a vlákninu, vitamíny E, B1, B2, B3. Z minerálů vynikají obsahem manganu, selenu, draslíku, hořčíku, vápníků či zinku. Perfektně se hodí k sýrům! Ale i do sladkých pokrmů.

Para ořechy jsou bohaté na selen, který je klíčový pro zdraví štítné žlázy a imunitu, a také obsahují zdravé tuky, bílkoviny, hořčík, fosfor, zinek a vitamín E. Jsou výživné, ale kvůli vysokému obsahu kalorií a selenu by se měly konzumovat s mírou stejně jako všechny potraviny! Hodí se jíst jen tak nebo v kombinace se sladkými dezerty či zeleninovými saláty! Vyzkoušejte! 

Kokos obsahuje velké množství nasycených tuků, ale převážně jde o triglyceridy, které se v těle zpracovávají odlišně od nasycených tuků nacházejících se v mase a mléčných výrobcích. Tyto tuky se rychle vstřebávají a tělo je efektivně využívá jako zdroj energie, spíše než aby je ukládalo jako tělesný tuk. Díky tomu nepředstavují stejná zdravotní rizika jako jiné nasycené tuky a mohou mít i pozitivní vliv na metabolismus a energii. Mimo to obsahuje kokos proteiny, vlákninu, nenasycené tuky a vápník, který podpoří správnou kondici vašich zubů, kostí a nehtů. Hodí se do sladkých koláčů, kaší, nebo v případě kokosových plátků jen tak! Ale ty jsou zase skvělé do kaší nebo směsí oříšku či do domácí granoly!

Obiloviny a luštěniny

Kuskus je semolinová těstovina ve tvaru malých kuliček. Obsahuje lepek, a proto není vhodný do bezlepkových diet. Kuskus lze využít ve slané nebo sladké kuchyni. Jeho příprava je jednoduchá a nemusí se vařit. Stačí jen namočit v horké vodě. Ale návod je většinou na obalu - jde také použít zeleninový vývar místo vody. Je skvělý jako příloha, ale klidně z něj můžete připravit i plnohodnotné jídlo.

U celozrnného kuskusu není zrno zbavené slupek. Obsahuje tedy větší množství vlákniny než běžný kuskus. Připravuje se stejně jako necelozrnný kuskus. Každý druh kuskusu se na rozdíl od těstovin nevaří, jen se zalije horkou vodou a nechá nabobtnat. Stejně jako semolinový kuskus ho lze využít jako přílohu nebo k přípravě různých salátů či karbanátků a dalších pokrmů.

Červená čočka je mnohem méně nadýmavá než jiné druhy čočky a je také rychleji připravená. I proto je velmi oblíbená. Tato čočka se nenamáčí a je zdrojem kyseliny listové, železa, fosforu, zinku, vitamínu B6 i vlákniny. Ale červenou čočku před vařením nezapomeň propláchnout! Hodí se perfektně na přípravu karbanátků, omáčky, čočky nakyselo nebo jako příloha! Z červené čočky lze připravit spoustu dalších jídel!

Černá čočka patří mezi další druhy oblíbené čočky. Stejně jako červená čočka se připravuje jednoduše. Stačí propláchnout a poté uvařit. Černá čočka je často označována jako kaviár, protože vypadá velmi podobně (a to i po uvaření). Hodí se do různých pokrmů stejně jako červená čočka - i na našem webu najdete pár receptů právě z tohoto druhu čočky. Ale lze uvařit na kyselo stejně jako hnědá čočka nebo červená. Chutná skvěle! Zkuste!

Quinoa přirozeně neobsahuje lepek a je tedy vhodná pro celiaky. Hlavní složkou quinoy jsou škrob, který tvoří 60% a bílkoviny, které tvoří až 15% Ve větším zastoupení obsahuje i nerozpustnou vlákninu. Další součástí quinoy jsou všechny esenciální aminokyseliny, což u bezmasých potravin nebývá obvyklé. Hodí se tak do vegetariánských jídelníčků. Existuje více druhů, ale my používáme quinu bílou.

Uvařená cizrna má mnohostranné využití. Je vhodná jak do salátů, k těstovinám, k přípravě pomazánek anebo dalších pokrmů. Nejznámější jídlo připravované z cizrny je humus. Cizrna je luštěnina a je vhodné ji nechat naklíčit (až dva dny). To zlepšuje její stravitelnost a urychluje vaření. Lze připravit jako ostatní luštěniny a namočit ji na několik hodin a poté ji uvařit. 

Obecně obsahuje rýže asi 70% sacharidů, jednoduchých cukrů obsahuje ovšem málo. Je také zdrojem bílkovin. Naproti tomu tuk neobsahuje téměř žádný. Z vitamínů je rýže dobrým zdrojem vit. E a sk. B. Konzumací rýže získáte mimo jiné i draslík, hořčík, sodík a zinek. Při vaření můžete z jasmínové rýže cítit jemné květinové aroma. Tato rýže po uvaření lepí a je dobré na to brát ohledy při volbě správné rýže k vybranému pokrmu. Hodí se perfektně do asijské kuchyně a k tomuto druhu pokrmů.

Rýže basmati voní i chutná po oříšcích, po uvaření nelepí a je krásně nadýchaná. Rýže basmati je lehce stravitelná a oproti jiným odrůdám má nižší glykemický index. Uvařit tuto rýži trvá asi 15 minut a chutná prostě božsky! Tahle se hodí i jako příloha, do salátů a dalších - velmi často se používá právě v indické kuchyni. Za nás je perfektní přílohou i k masu a dalších pokrmům.

Fazole mungo se nejčastěji konzumují naklíčené. Chutí připomínají hrášek a obsahují mnoho zdraví prospěšných látek. Najdete v nich velké množství bílkovin a vlákniny, díky čemuž stačí i jejich malé množství k dostatečnému zasycení. Tak jako u většiny luštěnin, i u fazolí mungo platí, že po naklíčení se podíl zdraví prospěšných látek ještě zvyšuje.

Pohanka lámanka svůj název získala od krup, které jsou mechanicky lámány na malé kousky. Řadí se mezi pseudoobiloviny a je přirozeně bezlepková. Pohanka se dá použít při přípravě různých pokrmů, vhodné jsou do karbanátků, na výrobu kaše, pomazánky nebo klidně na sladké dezerty! Pohanka lámanka je obvykle uvařena rychleji než klasická pohanka, proto doporučujeme spíše tuhle. 

Pokud nechcete trávit hodně času vařením, můžete použít i fazole či cizrnu v plechovce. My nejčastěji používáme tyto na obrázku. Ještě občas cizrnu od značky Bonduelle. Luštěniny v plechovce jsou rychlejší variantou, ale také bývají dražší, proto je dobré si rozmyslet, co přesně chcete. Cizrna v plechovce je obvykle měkčí než cizrna, kterou si uvaříte doma - na to je také dobré brát ohledy. Co se týče fazolí, tak ty používáme výhradně z plechovek, proto tu jiné doporučení nenajdete. To ale neznamená, že jsou fazole (natural) špatné. Prostě jen upřednostňujeme rychlost při použití fazolí. Tyto můžete nakoupit v supermarketech Kaufland, Tesco a dalších. 

Ořechová másla a jiné krémy

Přírodní arašídové máslo je svačina s vysokým obsahem vlákniny bez obsahu soli, cukru, palmového oleje i konzervantů a s vysokým obsahem bílkovin. Jelikož jde pouze o ořechy, obsahuje také velké množství tuků - ale nemusíš se bát, jde o zdravé tuky, které naše tělo potřebuje! Arašídové máslo si můžeš vychutnat ve variantě s kousky i bez kousků. 

Kešu máslo je vyrobeno z pražených kešu ořechů, které jsou rozmixované s trochu oleje. Lze tedy vyrobit i doma, ale pokud nemáte výkonný mixér nebo se vám nechce, můžete ho nakoupit, stejně jako ostatní ořechová másla. Jako arašídové máslo obsahuje velké množství bílkovin a dalších prospěšných látek! Obsahuje i zdravé tuky. Také lze pořidit jemná či křupavá varianta.

Toto arašídové máslo je sladší než natural právě díky obsahu slaného karamelu a čokolády. Skvěle se hodí do kaší nebo jen tak!

Toto arašídové máslo se perfektně hodí pro milovníky bílé čokolády! Navíc v něm jde cítit nádech vanilky a ta chuť je prostě perfektní!

Další varianta arašídového másla, která patří mezi naše oblíbené je právě toto s belgickou čokoládou. Tato kombinace je prostě boží!
 

Mandlové máslo je skvělé, pokud máte chuť na něco dobrého - zasytí, ale zároveň obsahuje velké množství bílkovin, a také tuků. Stejně jako ostatní ořechová másla. Skvěle se hodí do kaší nebo do jiných nepečených dezertů. Můžete ho jíst i jen tak po lžičkách!

Pistácie jsou bohaté na vlákninu, bílkoviny a antioxidanty. Pistáciové máslo je vyrobeno stejně jako ostatní ořechová másla, a pokud pistácie milujete, máslo si určitě oblíbíte!  

Proteinella je taková pomazánka z ořechů a čokolády. Jde vlastně o takovou náhradu nutelly - ale proteinella je mnohem prospěšnější - jde o skutečné ořechy s čokoládou a obsahuje přírodní cukry (nebo ty pocházející z čokolády). Navíc obsahuje více bílkovin, a tak se hodí - pokud zrovna máte chuť na sladké!

Arašídové máslo v prášku je další z variant, jak si dopřát tuhle dobrotu. Je skvělé obzvlášť, pokud se snažíte zhubnout a chcete omezit své kalorie - toto máslo má totiž o 70% tuku méně než klasické. Je vhodné do pečení a nebo ho můžete konzumovat jen tak smíchané s vodou. 

Toto arašídové máslo je podobné tomu s belgickou čokoládou, ale chutí se trochu liší - podle nás chutná jako horalky! Vyzkoušejte.

521-1_1100x825-ochuceny-arasidy-s-mlecno

Toto arašídové máslo se hodí do receptů na styl "raffaello", ale skvěle chutná i jen tak! Zkuste!

NEBO

Další varianta proteinelly, tentokrát pro ty z vás, kdo mají rádi bílou čokoládu.

Pokud milujete kuše máslo, zkuste i jeho ochucené verze - tato je vyloženě pro každého, kdo miluje sladké!

Proteinella se slaným karamelem chutná božsky - a perfektně se hodí do snídaňových kaší!

Další varianta kešu másla - tentokrát s borůvkami, ale i tahle kombinace stojí za vyzkoušení!

A ještě jednou další varianta! Tato ochucená másla jsou velmi specifická, ale hodí se hlavně do ranních kaší nebo jen tak na chuť!

Pro změnu máme tip ještě na ochucené mandlové máslo, pokud ho máte radši než kešu nebo arašídové! Zkuste tohle. 

Můžete zkusit i tuhle proteinellu, která nejvíc chutná právě jen tak, když ji jíte po lžičkách!

Proteinella s perníčkem chutná božsky a hodí se k zimním měsícům, ale klidně i mimo ně!

Další varianta lískoořískového krému, pokud vám nechutná proteinella, zkuste tento! 

Všechna ořechová másla můžete zakoupit i zde. V e-shopu VitalCountry. 

Také je můžete zakoupit zde na stránkách Protein&co.

Výše uvedená másla jsou pouze ta, která používáme často, ale jinak jich na těchto e-shopech najdete více. Také jsme přidaly pár krémů, které zase tak často nepoužíváme, ale chutnají skvěle v kombinaci s kaší nebo jen tak, takže si myslíme, že stojí za vyzkoušení! 

Sladidla

Erythritol se vyrábí fermentací glukózy a jde tedy o přírodní sladidlo. Má sladivost okolo 70% ve srovnání s běžným cukrem, navíc nemá projímavé účinky jako jiná sladidla (při zvýšené konzumaci). Jeho glykemický index je 0 a nemá téměř žádné kalorie. Ale jako u každé potraviny je rozumné ho používat s mírou! Mnohdy je vhodné ho kombinovat s cukrem při pečení, kde se sníží množství cukru, ale koláč bude sladký dost.

Tmavý třtinový cukr RAW je přírodní sladidlo vyrobené z čerstvé třtiny bez použití chemických látek a rafinace. Tento cukr si zachovává většinu přirozených minerálů a vitamínů. Třtinový cukr má lehce karamelovou chuť, a to hlavně díky zbytkům melasy. Jinak je vlastně stejný jako bílý cukr, pouze není rafinovaný. Za nás je ale přeci jen o trochu sladší než klasický bílý cukr (což je způsobeno právě zbytkem melasy). Nezapomeňte, že tento cukr není nezdravý nebo špatný. Zaměřte se na konzumaci vhodného množství.

Kombinace erythritolu a stévie je stejně sladivá jako klasický cukr a chuť je k nerozeznání! Má také nulové kalorie, ale výhoda oproti samotné stévii je to, že při vyšším použití má stévie (nebo může mít) pachuť. Ta v tomto mixu ale není, takže jde o perfektní přírodní sladidlo. Je vesměs stejné jako erythritol, jenom sladí víc. 

Třtinový moučkový cukr, s přirozeným obsahem melasy, je zdravější alternativou slazení. Příjemně voní a chuť má nádech po medu a karamelu. Třtinový cukr není bělený ani chemicky čištěný na rozdíl od rafinovaného bílého cukru. V kuchyni se hodí zejména při pečení a vaření. Skvěle ho využijete při přípravě vánočního cukroví!

Čekankový sirup se vyrábí z kořene čekanky a jde o přírodní sladidlo. Obsahuje mnohem méně kalorií než klasický cukr nebo jiná sladidla. U čekankového sirupu je ale doporučeno jíst zhruba 20ml denně a ne víc, protože se jinak mohou objevit nadýmavé účinky. 

Javorový sirup je další z přírodních sladidel, které občas používáme při přípravě receptů! Hodí se jak do nepečených jídel, tak i do pečených koláčů. Na rozdíl od klasického cukru obsahuje několik antioxidantů a má nižší glykemický index, přesto jde stále o sladký sirup, který je lepší používat s mírou, stejně jako klasický cukr. V některých receptech ale chutná prostě lépe! 

Pokud chcete zkusit nějaké ochucené sirupy, které dodají vašemu pokrmu chuť, a zároveň ho osladí, doporučujeme zkusit tento zero sirup se slaným karamel - je bezkalorický a chutná skvěle.

Skořicový cukr je klasický cukr obohacený o skořici. Tento cukr si tedy můžete jednoduše vyrobit doma, ale pokud nechcete, tak doporučujeme. Do podzimních receptů se skvěle hodí! A také do všech v kombinaci z jablky! Při pečení krásně provoní celou kuchyň, i samotný koláč. 

Nekalorické sladidlo ochucené o vanilku nebo skořici. I tuhle variantu si můžete vyrobit doma. Stačí do nádoby dát erythritol se stévií a přidat vanilkový lusk, případně skořici celou a nechat sladilo provonit. Také si ho ale můžete pořídit už hotové - skvěle se hodí do pečení. Pokud hledáte způsob, jak snížit kalorie nebo jak konzumovat méně cukru, je vhodné část cukru v dezertech nahradit právě tímto sladidlem!

Kokosový cukr je přírodní, bezlepkové sladidlo, které má nízký glykemický index (GI 35) oproti běžnému řepnému cukru, který má GI 87. Je tedy ideální jako jeho plnohodnotná náhrada.

Ovoce (sušené, džemy)

Lyofilizované ovoce je zdravější než mražené nebo sušené klasickým způsobem - ovoce si totiž zachovává více vitamínů a dalších živin, které jsou pro tělo prospěšné. Jde tedy o velmi šetrný způsob sušení ovoce. Navíc ovoce chutná mnohem lépe a je bez přidaného cukru. Lyofilizované jahody chutnají božsky, pokud je namočíte do tekutiny, chutnají přesně jako čerstvé. Jinak jsou velmi křupavé. Vyzkoušejte.

Tento džem neboli "bioláda" je složena z 98% z jahod, zbytek je pektin a agar, také je v ní přidáno trochu jablečné šťávy. Jde o jahodový džem s velmi kvalitním složením, lepší můžete získat už jen výrobou doma. Skvěle se hodí tam, kde normálně používáte marmelády a jiné džemy. Na rozdíl od čerstvých jahod můžete tento džem používat ve všech měsících, protože jde přeci jen o džem. Ten vydrží mnohonásobně delší dobu, než čerstvé ovoce.

Lyofilizované jahody v prášku jsou další variantou, jak si vychutnat ovoce. Prach z jahod se hodí jako ozdoba na různé dorty lívance a další. Zároveň je vhodné ho přidat třeba do smoothies nebo nepečených dezertů. Tento prach si můžete udělat i doma - stačí nakoupit lyofilizované jahody a ty rozmixovat v nějakém výkonném mixéru. 

Stejně jako lyofilizované jahody si i maliny zachovávají svoji chuť a velkou část prospěšných látek. Jsou tedy vhodnou volbou při zdravém pečení či vaření (nebo je můžete jíst jen tak). Mnohem více se ale hodí do nepečených dezertů a dalších jídel!

Lyofilizované maliny namleté v prášku jsou dalším způsobem, jak si ozdobit snídani, dezert nebo jiné pokrmy. Navíc jídlu dodávají skvělou chuť. Tento prášek se dá použít všude, kde se dá použít ten jahodový nebo případně jiný. Akorát pokrmu dodá malinovou chuť!

Stejně jako jahodový džem má i tento skvělé složení. Obsahuje pouze přírodní látky a skvěle se hodí použít i tam, kde se používají povidla. Na stejném e-shopu můžete zakoupit i spoustu dalších zajímavých druhů tohohle přírodního džemu. Vyzkoušejte sami a uvidíte, že chutná naprosto skvěle!

Acai je zdrojem vlákniny a také obsahuje vitamíny A, B, E, ale také důležité minerály jako fosfor, vápník či draslík. Hlavně však obsahuje velké množství antioxidantů. Patří mezi potraviny, které obsahují jedno z největších množství antioxidantů. Acai můžete přidat do jogurtů, smoothies, palačinek nebo lívanců. Zkuste tento prášek přidat i do nepečených dezertů!

Rozinky jsou další zdravý způsob, jak osladit pokrm, ať už nepečený, tak i nepečený. Skvěle se hodí do vánoček, mazanců a dalších pečených dobrot! Často se přidávají i do vánočního cukroví a to v kombinaci s rumem, který jim dodá tu pravou vánoční chuť. Rozinky se také hodí do různých směsí nebo domácího musli. 

Lyofilizované banány jsou dalším oblíbeným druhem ovoce, který si můžete pořídit. Jsou přirozeně sladké (ostatně jako klasické banány) a proto se hodí ke všem sladkým dezertům či pokrmům. Jsou ideální i do musli či jiných ovocným a ořechovým směsí.

Prášek z lyofilizovaných banánů je skvělý způsob, jak si přírodně dosladit některé pokrmy - třeba kaše nebo lívance či palačinky. Jde skvěle využít i v dalších dezertech. Navíc si zachovává chuť, i velké množství látek, které jsou v banánech. Jejich výhoda je v tom, že banány skutečně dozrají, a až poté se suší a dováží do České republiky. Ne jak to bývá u "čerstvého" ovoce, které se sklízí nezralé a dozrává až cestou. 

Lucuma je druh ovoce, které je přirozeně sladké, a tak se dá využít jako přírodní sladidlo bez nutnosti používat klasický cukr, případně ho přidat méně. Prášek (a ovoce) má sladkou chuť s tóny vanilky, karamelu a javorového sirupu. Je bohatá na obsah beta-karotenů, vitaminu B3, vlákninu, minerály a další.

Sušená rajčata bývají v některých případech lepší než čerstvá. V leté, pokud máte domácí čerstvá rajčata (či nějaká farmářská), tak chutnají skvěle. Nicméně v zimních měsících či na jaře je těžké najít chutná rajčata. V těchto případech jsou vhodnější právě sušená. A nejen pro to! Sušená rajčata mají specifickou chuť a jsou perfektní do těstovin nebo na pizzu! Je vhodné je před použitím namočit do vody (30 minut).

Medjool datle jsou vysoce ceněné pro svou výživovou hodnotu, obsahují vlákninu, vitamíny a minerály, jako je draslík a hořčík. Jsou ideální pro zdravé mlsání, jako přírodní sladidlo v receptech nebo jako energický doplněk do směsí ořechů a sušeného ovoce. Jsou přírodní bez přidaných látek, i proto jsou skvělou variantou. Datlová pasta je pro ty z vás, kteří nemají výkonný mixér, ale datle chtějí používat do pečení či na doslazení pokrmů. Je vyrobena z 100% datlí - jde o rozmixované datle. Jde o zdravý způsob doslazení koláčů, kaší a dalších dobrot!

Tuky a oleje

Rýžový olej má kouřový bod 215°C a ke smažení se hodí hlavně díky výborné tepelné stabilitě, navíc se příliš neváže na připravované pokrmy. Ty nejsou tedy tak nasáklé olejem, jak je obvyklé u jiných druhů. My tento olej používáme často na smažení. Hodí se ale i do salátů - nicméně je bez chuti a na to je dobré brát ohled. Díky tomu se hodí do sladké i slané kuchyně. 

Jedná se o jeden z nejstabilnějších tuků, protože obsahuje vhodné antioxidanty, které zabraňují žluknutí a proto je u kakaového másla možné, že vydrží dva až pět let bez výrazné změny struktury. Odolává teplotám do 200 °C, má nízký obsah cholesterolu, kalorií a tuků oproti běžně používaným tukům v kuchyni. My ho nejčastěji používáme k rozpouštění čokolád (hlavně té bílé), ale občas i ke smažení. Má neutrální chuť a po kakau doopravdy nechutná. 

Řepkový olej

Řepkový olej používáme v kuchyni velmi často. Jde o jeden z nejvhodnějších olejů - obsahuje omega 3 i omega 6 mastné kyseliny a to v poměru 1:2. Také obsahuje vitamín E - hodí se i při smažení, kde je jeho kouřový bod 230°C. Do studené kuchyně používáme spíše jiné druhy oleje, ale pokud chcete použít řepkový, volte raději za studena lisovaný. Do teplé kuchyně se zase hodí rafinovaný olej. Nejčastěji ho nakupujeme v supermarketech - například v Kauflandu, ale najdete ho ve všech. 

Kokosový olej je buď vnímám jako úžasný nebo jako nejhorší olej. Nicméně jde o olej jako ostatní - obsahuje vyšší množství nasycených olejů, stejně jako například máslo. Přesto se dá bez obav zařadit do zdravého jídelníčku - vlastně se ho nemusíte vůbec bát. Ale nezapomeňte, že vše by mělo být s mírou. Zato je kokosový olej skvělý ke kosmetickým účinkům. Mimochodem, tento je bez vůně, ale na eshopu najdete i ten s vůní. Na kosmetické účinky doporučujeme spíše za studena lisovaný. 

Kouřový bod olivového oleje je 243°C - hodí se tak i ke smažení potravin. Olivový olej ke smažení moc často nepoužíváme, ale čas od času přece jen ano, z uvedených nám ale vydrží nejdéle. Olivový olej není na rozdíl od předchozích bez chuti, proto je dobré na to dbát. 

Tento olivový olej je lisovaný za studena. Nedoporučuje se na smažení (ani my ho na smažení či vaření nedoporučujeme), ale je skvělý do studené kuchyně! Hodí se do zeleninových salátů nebo případně jiných druhů. Má specifickou chuť, ale ta je mnohdy žádaná. 

Máslo

Ghí také používáme k vaření či pečení a často právě o Vánocích - kouřový bod je totiž 250°C (a u másla maximálně 175°C). Při pečení cukroví se proto hodí více ghí, vlastně při pečení čehokoliv. Ghí většinou vydrží několik měsíců i otevřené, a to klidně mimo ledničku. V ghí také není laktóza, a proto je vhodná pro alergiky.

Máslo je dalším z tuků, které při vaření používáme! Někteří si myslí, že máslo není zdravé, ale opak je pravdou. Pokud ho konzumuje s mírou, může mít prospěšné účinky. Nasycené tuky by ale neměly být víc než 10% z celkového příjmu. Nicméně ze studií je zřejmé, že pokud konzumujeme nasycené tuky v kombinaci s jinými, nejsou tak škodlivé, jak se dříve myslelo. Při vybírání se doporučujeme zaměřit na česká másla - ta většinou zakoupíte v supermarketech jako je Kaufland, Penny nebo Lidl. 

Sušenky, čokolády, čaj a káva (další)

Hořká čokoláda je naši oblíbenou ingrediencí! Tato je konkrétně 72%. Hořká čokoláda je ideální na polevy, do pečení, do nepečených dezertů a dalších! Klidně ji můžete jíst i tak! Občas zkusíme i jinou hořkou čokoládu a občas používáme tmavou čokoládu z eshopu Protein&co. Nicméně v e-shopu VitalCoutnry si můžete vybrat mezi velkým množstvím s různými procenty obsahu kakaa.

Tyhle sušenky používáme asi nejčastěji - na přípravu cheesecaků nebo podobných dortíků. Jsou bez přidaných cukrů a obsahují vyšší množství vlákniny, navíc jsou vhodné i pro vegany. Skvěle chutnají i jen tak, pokud zrovna máte chuť na něco sladkého. My je používáme v 90 % receptů, kde jsou uvedeny sušenky, snažíme se psát i o jaké sušenky jde, ale ne vždy si na to vzpomeneme. Kupujeme je výhradně online, ale měly by být i v Tescu. 

Mléčná čokoláda je trochu sladší, než tmavá a obsahuje méně kakaa, ale to neznamená, že je méně kvalitní. Jednoduše obsahuje jiné věci! Dá se použít na stejné věci jako hořká čokoláda, ale tahle chutná lépe v kombinaci s pečením - například muffiny s čoko pecičkami a další podobné dobroty! Nicméně ani mléčné čokolády se nemusíš bát a bez obav si ji dej, klidně jen tak k jídlu!

Bílá čokoláda je skvělou volbou na kakaové nebo jinak tmavé dezerty. Perfektní na světlé polevy, používáme ji i do jogurtových polev. Bílou čokoládu často kombinujeme s kakaovým máslem, protože se rozpouští hůře než mléčná nebo hořká čokoláda. 

Kakaový prášek používáme při pečení často. Krásně obarví těsto či nepečené dezerty a dodá jim lehce čokoládovou chuť. Ale kakao asi každý zná, takže není potřeba se o něm složitě rozepisovat. Kakao často kupujeme i ze supermarketů, ale pokud zrovna dochází, a my objednáváme, tak si ho rovnou přihodíme do košíku!  

I tyhle sušenky občas použijeme, ale chuťově nám přijdou velmi podobné jako ty předchozí. Používáme je o trochu méně častěji, ale také většinou spíš na cheesecaky nebo různé dezerty do skleniček, kde sušenky jsou. Sušenky jsou trochu větší a také širší než ty přechozí, ale chuťově jsou opravdu velmi podobné. Samozřejmě se dají jíst i jen tak jako všechny sušenky. Také obsahují více vlákniny. 

Tyhle sušenky jsou zase spíše vhodnější na konzumaci, pokud zrovna máte chuť na něco sladkého. Do receptů se příliš nehodí, ale jinak chutnají skvěle! Samozřejmě nejde o něco, co bychom doporučovaly jíst každý den, ale jako taková dobrota nebo když je chuť na sladké, jsou tyhle sušenky prostě ideální a můžeme je jen doporučit. 

Další sušenky, které doporučujeme spíše k okamžité konzumaci a ne do receptů. Tyto sušenky jsou podobné sušenkám Oreo (i chutí), ale jsou méně sladké, obsahují méně cukru a také více vlákniny. Navíc jsou levnější než Oreo sušenky, takže jsou ideální volbou! Ušetříte a zároveň si dopřejete něco trochu zdravějšího. 

Karob je velmi podobný kakau, ale obecně je sladší a obsahuje méně tuku. Někdy se hodí víc právě z toho důvodu. Je skvělý i pro alergiky na kakaové boby - karob totiž v tomto případě můžete konzumovat bez obav! Navíc neobsahuje kofein (na rozdíl od kakaa) a je sladší než samotné kakao. Proto se hodí i na obarvení těst či krémů. 

Tento druh sušenek jsme už zkusily, ale spíše konzumujeme lepkové sušenky, protože netrpíme žádnou nesnášenlivostí. Pokud máte ale alergii, tak tyhle sušenky jsou skvělé! Můžete si je také dopřát a vlastně chutnají velmi dobře. Sušenky jsou i bezlaktózové. Z těchto sušenek si můžete bez obav také připravit cheesecaky nebo dezerty do skleniček!

Co se týče čokolád rovnou ke konzumaci tak spíše doporučujeme tabulkové. Měly jsme možnost vyzkoušet čokolády od Chocolate hill a upřímně chutnají skvěle! Nejlepší je, že mají různé příchutě, takže si vybere každý. A také většinou nejsou 100g, což se hodí, pokud máte problém nesníst celou čokoládu naráz! Také jsou z Brna, a my rády podporujeme české výrobce s kterými jsme spokojeny. Na jejich eshopu najdete i krásná dárková balení. Můžete využít slevový kód COKO10 pro slevu.

Matcha čaj je kvalitní japonský zelený čaj, který má velké množství pozitivních účinků na organismus a to hlavně díky obsahu minerálů a vitamínů. Zároveň dokáže dodat energii a také má uklidňující účinky, takže se hodí i při stresu. 

Káva dodá energii a mnohdy je i při cvičení efektivnější než různé nakopávače a podobné produkty. U kávy je lepší volit kvalitní a také ji nepít večer před spaním. Kávy většinou kupujeme v různých obchodech a různé druhy, ale pro příklad tu máme tento jeden druh kávy, která chutná skvěle!

Škroby, kypřidla a želatiny

My používáme převážně kypřící prášek s vinným kamenem a bez fosfátů. Funguje trochu jinak než klasický - těsto začne kypřit hned, a proto je potřeba s ním pracovat rychle. Nicméně má výhodu v tom, že je bez fosfátů. Zase je ale potřeba ho použít o trošičku více, ale to ničemu nevadí. Obvykle kupujeme větší balení se znovuuzavíratelným sáčkem tak, aby se neznehodnotil.

Tapioková mouka je známá svou schopností dobře zahušťovat, díky čemuž je oblíbená jako škrob v různých receptech. Například se používá k zahušťování omáček, polévek, pudinků a náplní do koláčů. Její výhodou je, že po uvaření dodává pokrmům hladkou a lesklou texturu, aniž by měnila jejich chuť. Díky své neutrální chuti je vhodná pro sladká i slaná jídla. Může zlepšit konzistenci bezlepkového pečiva.

Jedlá soda se také dá použít na nakypření koláčů a dalšího, ale používáme se často v jiným případech. Také kupujeme větší balení, i proto, že se dá využít ne jen k pečení, ale třeba i úklidu! Jedlá soda se používá do těst s kyselou ingrediencí (například podmáslí, jogurt, ocet a další podobné). Často se ale musí i přidat kypřící prášek, protože by se těsto nemuselo dostatečně nakypřit - možná si říkáte, že stačí dát více sody, ale to není řešení - pokud ji použijete moc, půjde to poznat na chuti. 

Agar agar je prášek z mořských řas, který má stejnou funkci jako želatina, jen s tím rozdílem, že je přírodní. Také ho stačí menší množství. Mimo to obsahuje velké množství prospěšných látek, takže by se dalo říct, že jde o zdravější variantu klasické želatiny. Pokud jste agar ještě nezkoušely, můžeme jen doporučit. 

Vlašské ořechy obsahují velké množství omega 3 mastných kyselin, kterých v dnešní době obvykle nemáme dostatek. I proto je vhodné je zařadit do jídelníčku! Vlašské ořechy se perfektně hodí do kombinace s jablky. Ale i celkově je můžeš přidat do sladkého pečení nebo do ranních kaší! 

Želatina za studena

Želatinový ztužovač používáme místo želatiny - návod najdete na obalu, ale stačí rozmíchat v troše vody a poté přidat k náplni. Obsahuje i cukr, takže je na to dobré myslet. Je to takový pomocník při přípravě nepečených dezertů, ale nepoužíváme ji zase tak často. Občas se přeci jen hodí! Nejčastěji nakupujeme v Kauflandu, případně jiných obchodech. 

Lahůdkové droždí je bohaté na vitamíny, zejména na vitamíny skupiny B, a obsahuje také proteiny a vlákninu. Používá se k dochucení pokrmů, jako jsou omáčky, saláty, polévky, nebo jako posyp na těstoviny či popcorn. Pokrmům dodává i bílkoviny a jde o skvělého pomocníka v kuchyni. Toto droždí je neaktivní, nefunguje tedy jako kypřidlo, ale pouze dochucovadlo. Připomíná chuť některých sýrů.

I pudingy občas používáme při vaření a pečení. Samozřejmě chutná skvěle i samotný, uvařený podle návodu na obalu. Ale skvěle se hodí i do receptů na pečení. Pudingy také často kupujeme od značky Dr.Oetker, ale ty nejčastěji nakupujeme z Kauflandu. Občas nakupujeme pudingy značky amylon, a ty bereme z eshopu VitalCountry.

Semínka

Chia semínka obsahují velké množství omega 3 mastných kyselin, které jsou pro člověka nezbytná a v dnešní době jich má snad každý nedostatek. Proto je vhodné zařadit konzumaci chia semínek. Chia semínka se dají zařadit do velkého množství receptů - my je používáme velmi často a můžeme jenom doporučit. Nejznámější je asi příprava chia pudingů. 

Lněné semínko obsahuje také velké množství omega 3 mastných kyselin a vlákniny. Najdete v něm i jiné minerály, které jsou velmi prospěšné. Dá se použít na posypání pečiva, na použití v kaších a další! Lněným semínkem lze dokonce nahradit vejce, pokud jste na něj alergičtí, nebo ho zrovna doma nemáte (nebo hledáte levnější variantu - vejce přece jen nejsou levná). Stejně jako ostatní semínka je vhodné je zařadit do svého  jídelníčku. 

Sezamové semínko obsahuje velmi velké množství živin a minerálů, které jsou pro člověka prospěšné. Mezi nejznámější recept patří asi tahini pasta a domácí humus. Ale jinak se velmi často používá k posypu pečiva či housek na burger. Hodí se skvěle i do domácí granoly nebo do jogurtů a dalších pokrmů. Na pečivo se pak hodí kombinovat třeba s mákem nebo chia semínky!

Mák obsahuje velké množství minerálů stejně jako ostatní semínka. My si kupujeme mletý mák, ale můžete si zakoupit i nemletý mák. Nicméně my nemáme na čem ho mlít, což je problém, pokud ho chcete používat do vaření a pečení. Z máku můžete vyrobit velké množství skvělých dezertů!

Lněné semínko drcené je stejné jako celé a obsahuje všechny stejné minerály a živiny. Nicméně ho při pečení a vaření používáme častěji. Pro náhradu vajec se také hodí více - stačí smíchat jednu lžíci drcených lněných semínek s dvěma lžícemi vlažné vody a nechat odstát asi na 5 minut (než semínka nasáknou vodu). Pak už jen můžete použít místo vejce. Dále je možnost tuto směs ještě rozmixovat!

Slunečnice loupaná je zdrojem vlákniny, vitamínů a minerálů. Slunečnicová semínka můžete konzumovat přímo, nebo je přidat do salátů, jogurtu, pomazánek, müsli, sušenek, pečiva nebo z nich vyrobit slunečnicové máslo. Slunečnicová semínka zase tak často nepoužíváme, ale nejčastěji je dáváme na pečivo nebo do různých kaší.

Proteinové prášky

Pokud hledáte protein k pití, tak doporučujeme tento proteinový prášek! Neznáme snad nikoho, komu by nechutnal. Skvěle se hodí i do vaření nebo pečení, ale do nepečených krémů, které chcete zahustit, se příliš nehodí. Tento proteinový prášek má totiž spíše opačný efekt (náplň se stane trochu tekutější). Ale jinak chutná skvěle! Doporučujeme čoko banánovou!

Možná jste někdy už slyšeli o kreatinu ve spojení se sportovci. Kreatin je látka, která je v těle přírodně obsažena. Nicméně tělo dokáže využít více kreatinu, než si ho dokáže vytvořit, a proto je v některých případech vhodné ho užívat. Slouží k rychlejší regeneraci svalů a může zlepšit fyzickou výkonnost. Pokud si občas zaběháte nebo zacvičíte, není potřeba. Pokud ale cvičíte pravidelně a přijde vám, že dlouho nemáte výsledky, je vhodné po tomto doplňku šáhnout!

Proteiny občas bereme i z toho e-shopu. Obzvlášť protein s příchutí kávy - pokud ho přidáte k espressu a trošce cukru, vyjde vám perfektní kávový krém, který se hodí snad na každý dezert! Ale občas bereme i jiné proteiny - od této značky jsou ale méně sladké než je obvyklé. Takže je to vhodné pro ty z vás, kteří nemusí sladké proteiny. 

Další protein, který používáme je tento. Ten se hodí do vaření a dalšího. Tento vám krém a další ztuží, takže se hodí i do toho. Je ale trochu sladší, proto je vhodné spíše pro vás, kteří milují sladké! Samozřejmě ho můžete pít i tak jako jiné proteinové nápoje. 

Kolagen je doplněk stravy, který je v posledních letech oblíbený. Vhodné je brát kolagen, který je vědecky ověřený, protože existuje velké množství kolagenů, které nemusí být tak účinné. Pomáhá zlepšovat funkčnost kloubů, vzhled kůže, vlasů, nehtů a spoustu dalších! Kolagen se hodí na pití jen tak, nedoporučujeme přidávat do receptů. Používáme konkrétně tento.

Kloubní výživa také obsahuje procento kolagenu, nicméně obsahuje i jiné látky. Hlavně glukosamin a chondroitin, které prokazatelně zlepšují funkčnost kloubů (asi po 2 měsících). Obsahuje další látky, které jsou pro člověka prospěšné. Hodí se hlavně pro sportovce nebo pro lidi s častými bolestmi kloubů.

Instantní kaše a musli

Pokud hledáte protein k pití, tak doporučujeme tento proteinový prášek! Neznáme snad nikoho, komu by nechutnal. Skvěle se hodí i do vaření nebo pečení, ale do nepečených krémů, které chcete zahustit, se příliš nehodí. Tento proteinový prášek má totiž spíše opačný efekt (náplň se stane trochu tekutější). Ale jinak chutná skvěle! Doporučujeme čoko banánovou!

Možná jste někdy už slyšeli o kreatinu ve spojení se sportovci. Kreatin je látka, která je v těle přírodně obsažena. Nicméně tělo dokáže využít více kreatinu, než si ho dokáže vytvořit, a proto je v některých případech vhodné ho užívat. Slouží k rychlejší regeneraci svalů a může zlepšit fyzickou výkonnost. Pokud si občas zaběháte nebo zacvičíte, není potřeba. Pokud ale cvičíte pravidelně a přijde vám, že dlouho nemáte výsledky, je vhodné po tomto doplňku šáhnout!

Vyzkoušejte tuhle jednoduchou pohankovou kaši. Jde o instantní kaši, kterou můžete jen zalít vodou a hned připravit. K ní můžete přidat další libovolné ingredience podle chuti. Jde o rychlou a zdravou snídani. 

Další protein, který používáme je tento. Ten se hodí do vaření a dalšího. Tento vám krém a další ztuží, takže se hodí i do toho. Je ale trochu sladší, proto je vhodné spíše pro vás, kteří milují sladké! Samozřejmě ho můžete pít i tak jako jiné proteinové nápoje. 

Musli banán s čokoládou chutná božsky. Jde o kvalitní musli se skvělým složením, které se na rozdíl od jiných druhů skvěle hodí na snídani. V kombinaci s řeckým jogurtem či tvarohem vykouzlíte perfektní snídani.

Pokud nemáš čas na přípravu snídaně, doporučujeme ti vyzkoušet tohle lahodné musli. Kombinace lyofilizovaných malin a kvalitní čokolády je prostě skvělá - podávejte tohle musli s řeckým jogurtem nebo tvarohem pro kvalitní a chutnou snídani!

Silikonové formy na pečení a další

Silikonové formy na muffiny používáme často. Jdou totiž jednoduše umýt a muffiny z nich lze vyndat naprosto jednoduše. My je máme v barvě zelené, růžové a červené, ale ty už na eshopu nejsou. Nicméně jde o naprosto stejné košíčky. U silikonových forem je dobré dbát na to, zda jsou vyrobeny z kvalitního silikonu, který je vhodný do trouby (odolné od -40 do +230 °C) a je certifikovaný - jednoduše nedoporučujeme kupovat levné silikonové formy. 

Silikonový vál je skvělý na válení těsta. Na rozdíl od dřevěné podložky se neposouvá a zůstává na místě. Jde také jednoduše umýt. Je ze žáruvzdorného silikonu a lze na něm i péct, do 230°C (podle výrobce), ale to jsme nikdy nezkoušely. Používáme ho pouze k válení těsta! Velkou výhodou je i to, že zabírá málo místa a lze ho srolovat a skladovat na malém prostoru, což se třeba od dřevěné podložce říct nedá. 

Silikonová formy na donuty, která je v podstatě stejná jako formičky na muffiny. Je možné ji mít i v myčce, což je praktičtější. Mimochodem, velká část z produktů lze zakoupit i v obchodech Tescoma, ale v tomto eshopu bývají mnohdy levnější. Pokud ale raději nakupujete v kamenných prodejnách, pravděpodobně tam formy najdete také.

Silikonové mašlovačky jsou praktické na vymazávaní forem či pánviček olejem. Také se hodí na potírání pečiva či dalšího. Například vejci, olejem, mlékem atd. Vybírejte mašlovačky ze žáruvzdorného silikonu, pokud plánujete použít na teplé pokrmy či na vymazávání pánvičky při přípravě lívanců či palačinek. 

Ostatní formy na pečení

Tahle nastavitelná forma je skvělým pomocníkem při pečení. Protože jde o nastavitelnou velikost, hodí se při pečení cheesecaků, dortů a dalších. Při hodně tekutých těstech je problém, že může kousíček vytéct, ale to řešíme tak, že korpus ořízněte, upřímně jde o hodně malý kousek, tudíž to není zase takový problém. Velikost formy je 16-30 cm podle toho, co si přejete. 

Čtvercovou formu o rozměrech 20x20cm používáme velmi často. Je totiž ideální na přípravu 2-4 porcí. My máme jinou formu než tuhle. ale tu původní jsme nemohly najít a už ji máme doma dlouho! Nicméně jsme zjistily, že najít formu 20x20cm je náročné, proto jsme našly aspoň tuhle. Tu sice nemáme, ale z eshopu jsme si už kdysi něco objednaly a vše bylo v pořádku, takže se nemusíte bát při koupi na tomto e-shopu. 

Tato forma na dort není nastavitelná a je pouze na 18cm. Výhoda je v tom, že žádné těsto nevyteče ven, ale jinak je v podstatě stejná jako předchozí forma na dort. Tuhle formu můžete dokonce i mýt v myčce, ale jelikož se na ní nic moc nepřichytává, tak my ji myjeme pouze v ruce. Do myčky jsme ji snad nikdy nedaly. 

Tato forma na bábovku má průměr 22cm - a bábovky z ní jdou vyklopit jednoduše. Také lze formu jednoduše umýt. Občas používáme i skleněnou formu na bábovku, ale častěji používáme právě tuhle. I proto, že jde umýt mnohem jednodušeji. 

Další forma, kterou používáme! Tuhle nejčastěji používáme na nepečené dezerty, protože je jednoduché odklopit okraj a dezert nakrájet či dozdobit. Skvělý je samozřejmě i na pečené dezerty. Tuto formu jsme si pořídily celkem nedávno, ale i přes to jsme ji už několikrát použily! Ideální je dát na dno formy pečící papír a kraje vymazat. Pečící papír by mohl vzhled dortu či korpusu deformovat. 

Forma na tartaletky má odnímatelné dno a jde o 4ks (v tomto balení). My ho máme rovnou dvakrát (tedy 8ks). Průměr forem je 10cm a je možné v nich dělat jak pečené, tak i nepečené dezerty. Díky odnímatelnému dnu je formu jednoduché jak umýt, tak i vyjmout z ní upečené tartaletky nebo další dobroty, které v ní upečete.

K pečení bábovek se skvěle hodí i tahle forma! Díky ní můžete upéct malé bábovky různých tvarů, které vypadají prostě roztomile. Dá se do nich dát muffinové těsto, takže jde i o takovou jinou formu muffinů. 

Díky otvorům ve formě na pizzu je výsledná pizza krásně křupavá a propečená. Povrch této formy je nepřilnavý, a díky tomu jde pizzu relativně jednoduše vyklopit, i tak formu většinou potřeme olejem. 

Ostatní příslušenství

Pokud žádnou nemáte, tak doporučujeme pořídit. Na těsto na lívance či palačinky se hodí mnohem víc, protože je díky ní těsto krásně nadýchané a důkladně promíchané. Stejně tak je vhodná při míchaní krémů a dalších polev či podobných pokrmů. Metličky se špatně umývají, ale tahle může i do myčky, což se také hodí. 

Skvělá forma na včelí úly, a to hlavně v období Vánoc! Tato forma jde otevřít, a proto z ní lze včelí úl jednoduše vyjmout. Nebo vosí hnízdo, to už je na vás. Forma jde také jednoduše umýt a bohatě vám stačí jedna! Pokud chcete připravovat vánoční cukroví spolu s někým dalším (třeba dětmi), pořiďte si klidně dva kusy, jde celkem o levnou záležitost! A zrovna včelí úly zvládne připravit i menší dítě. 

Tahle zdobička je skvělá! Klasické jsou sáčky s tryskami, ale ty nejde moc umývat a neustále používat znovu. Tuhle zdobičku ale můžete jednoduše umýt nebo dát do myčky. Má dokonce 8 různých zdobících trysek, takže si určitě vyberete.

Olej ve spreji je další užitečnou věcí, kterou často používáme. Díky němu použijete na formu obvykle méně oleje, než při jiným způsobech a je více rovnoměrně rozprostřený. 

Horkovzdušné fritézy

Cosori dual blaze je horkovzdušná fritéza, kterou momentálně používáme a jsme s ní spokojeny! Díky ní ​si můžete připravit smažená jídla bez oleje nebo s minimem tuku. Tento druh má navíc technologii​  THERMO IQ 360° HEAT CIRCULATION, která zajišťuje rovnoměrné vaření bez nutnosti míchaní nebo otáčení jídla. Fritézu můžete ovládat přes smartphone. V balení je také 5x jehla na špízy s mřížkou pro grilování. Využijte slevový kód "Marci15" pro 15% slevu.

Další typ fritézy, který jsme vyzkoušely. Tato fritéza je levnější, ale jídlo z ní také chutná skvěle. Je potřeba jídlo otáčet, ale zase takový rozdíl to nemá, jen to dá větší práci. Nicméně koš horkovzdušné fritézy je menší - 5,5l. Tahle je tedy spíše pro jednoho až dva lidi - příprava jídel je v ní trochu pomalejší než v té, co máme, ale stále je to rychlejší než třeba v klasické troubě. A samozřejmě stačí minimum oleje nebo žádný při přípravě jídel. Využijte slevový kód "Marci15" pro 15% slevu.

Vyzkoušejte i tyhle papírové formy do fritézy, díky kterým je jejich údržba jednodušší. Nedoporučujeme ho používat u všech typů jídel, ale třeba pří přípravě ryb nebo jiného masa je doporučujeme. Nicméně koše u této fritézy jde mýt i v myčce, a proto nejsou nutné. My je ale používáme, hlavně u jídel, kde vytéká velké množství šťávy. 

Odšťavňovač

Tento odšťavňovač je možné pořídit v různých barvách. Jde o kvalitní druh, který nejčastěji používáme na podzim nebo v zimě - na čerstvý džus - například pomerančový, mrkvový, jablečný nebo další. Džus (lisované šťávy) se na rozdíl od ovoce (resp. zeleniny) vstřebávají jinak. Regenerují střevní mikrobiom, a lépe se z nich vstřebávají vitamíny a minerály do těla. Čerstvá šťáva také chutná naprosto skvěle Proč zrovna tento odšťavňovač? Je tichý, má velký zásobník, a proto získáte krásně čirou šťávu s minimem odpadu. My ho používáme a jsme s ním spokojeny. Momentálně můžete použít slevový kód "MARTINA10"

O nás

V oblasti výživy máme už přes 5 let zkušeností a pravidelně se v této oblasti vzděláváme. Pro tvorbu zdravých receptů jsme se rozhodly proto, že stále narážíme na názory stylu "začni se hýbat a přestaň jíst". Ty jsou ale špatné a bohužel často víc uškodí, než pomohou. Hubnutí totiž není pouze o pohybu, ale hlavně o stravě. Stejně tak i zdraví.  

 

Hodně jídelníčků a diet funguje na principu nesmyslného omezení kalorií, které může vést k poškození Vašeho metabolismu nebo zdraví. Většinou se to projeví tak, že prvně zhubnete, ale jakmile se trochu víc najíte, zafunguje jojo efekt a hned přiberete, mnohdy i dvakrát víc. 

I proto jsme se rozhodly pro tvorbu zdravých receptů tak, aby každý viděl, že jíst zdravě vlastně znamená jíst naprosto normální jídla. Žádné hubnoucí koktejly, omezování kalorií ani jídla bez chuti!​

Pokud chceš hned teď víc než 500 zdravých receptů pohromadě, přidej se k našemu VIP členství!

bottom of page