top of page

Zdravý malinový pohár

Aktualizováno: 30. 1.

Poháry patří mezi naše oblíbené svačinky i snídaně. Jsou totiž velmi rychlé a nenáročné na přípravu a vždy si je můžete připravit dle toho, co máte rádi a co je zrovna po ruce. Vyzkoušejte třeba tento zdravý malinový pohár! My jsme si ho připravily ze zbytku krému, který jsme použily na nepečený malinový dortík. Mimochodem, ten už na našem webu také najdete.

 

Ovoce a zelenina ke zdravému životnímu stylu prostě patří. Vyzkoušejte tento jednoduchý malinový pohár, který vás okouzlí nejen svou chutí ale i svojí krásně výraznou barvou. A zároveň uděláte i něco dobrého pro své zdraví!


Maliny jsou skvělým zdrojem mnoha živin a antioxidantů jako jsou třeba flavonoidy, polyfenoly anebo i vitamín C. Tyto látky chrání tělo před oxidativním stresem, který je spojován s různými chorobami a také se stárnutím. Vitamín C navíc podporuje imunitní systém. Maliny jsou také přírodním zdrojem vlákniny, což podporuje činnosti trávení. Dále obsahuje nízký počet kalorií a podporují kognitivní funkce.


Maliny obsahují i minerál mangan, který podporuje funkci mozku a nervového systému, dokonce i tvorbu kostí. Konzumace ovoce může také podpořit zdraví srdce, snižovat hladinu cholesterolu, krevní tlak a pomoci bojovat se záněty. Dle některých studií mohou mít maliny i příznivý vliv na kontrolu hladiny cukru v krvi.

Věříme, že víc důvodů k jeho přípravě už nepotřebujete. Ale stejně vám dáme další! Tento malinový pohár je nejen jednoduchý a rychle hotový ale i zdravý, plný bílkovin, vitamínů, minerálů a neobsahuje příliš vysoké množství kalorií. Pokud použijete ovesné vločky bez stop lepku, může být i bezlepkový! A především chutná naprosto báječně!


Připravte si tuto jednoduchou skleničku plnou zdraví i u vás doma! Zvládnete to hned a bez jakýchkoli problémů, nebojte! Hlavně už na nic nečekejte a dejte se do toho:

zdravý malinový pohár

Recept na zdravý malinový pohár:


Potřebujete (na 2 porce):

 • 20g sušených datlí bez pecek

 • 15g kešu oříšků

 • 10g ovesných vloček

 • 1 lžíce kokosového oleje

 • 200g čerstvých malin

 • 250g polotučného tvarohu v kelímku

 • 1 lžíce medu

 • Ozdroba: kakao, nasekané oříšky, nastrouhaný kokos, kvalitní čokoláda a další dle chuti a možností


Postup:

 1. Rozmixujte sušené datle s kešu ořechy a ovesnými vločkami. Přidejte asi lžíci kokosového oleje.

 2. Zvlášť rozmačkejte čerstvé maliny a smíchejte je s tvarohem. Přidejte med.

 3. Na dno skleničky dejte první vrstvu s ořechy a vločkami. Na to dejte vrstvu s rozmačkanými malinami. Potom přidejte zbytek z vrstvy s ořechy a ovesnými vločky a nakonec zbytek vrstvy s rozmačkanými malinami.

 4. Nakonec posypte vršek kakaem, na to dejte několik nasekaných oříšků, strouhaný kokos, kousky čokolády a pár čerstvých malin.

 5. Můžete hned jíst a nebo můžete dát odležet do lednice.Pár poznámek na konec

V tomto receptu doporučujeme použít čerstvé maliny, ale můžete použít i ty mražené. Jenom musíte počítat s tím, že ty mražené obsahují mnohem větší množství vody, takže je dobré je nechat rozmrazit a přebytečnou vodu odlít či vymačkat. I přesto ale budou obsahovat více vody, a tak může být výsledná konzistence poněkud odlišná.


Dalším skvělým tipem je, že můžete část malin nahradit kouskem banánu. Díky tomu bude celý pohár mnohem sladší. Pak můžete vynechat i sladidla použitá v tomto receptu.

Co se týče ozdoby, můžete libovolně nahrazovat jakoukoli ingredienci anebo nemusíte zdobit vůbec ničím. Je to jen a jen na vás.


Co se týče skladování, určitě ho uchovávejte v ledničce. Tento recept ale není na dlouhé skladování, více než dva dny ho raději nikdy nenechávejte. I po dvou dnech v lednici je sice jedlý ale není až tak výborný, jako první den! My doporučujeme ho konzumovat hned po jeho přípravě!


Čím nahradit určité suroviny v tomto receptu?

Protože je tento recept nepečený a poměrně snadný na přípravu, můžete víceméně nahrazovat jakoukoli jeho složku. Ale musíte samozřejmě počítat s tím, že výsledná konzistence může být odlišná. Což by ale nemělo příliš vadit, vzhledem k tomu, že se podává ve skleničce. Dále musíte počítat s tím, že i celková chuť může být po nahrazení určitých surovin velmi či zcela odlišná.


Sušené datle

Místo sušených datlí můžete použít i jiné sušené ovoce dle vlastních chutí. Dobře mohou fungovat například sušené švestky anebo můžete zkusit použít i rozinky. Ale určitě bude fungovat i jiné sušené ovoce s podobnou strukturou jako jsou ty výš zmíněné.


Kešu oříšky

Místo kešu oříšků můžete použít jakékoli jiné druhy ořechů, můžeme doporučit třeba mandle nebo lískové oříšky. Pokud nechcete použít oříšky, můžete místo nich použít i různá semínka, například slunečnicová či dýňová. Anebo můžete kešu oříšky v receptu vynechat a použít místo nich více ovesných vloček.


Ovesné vločky

Místo ovesných vloček můžete zkusit použít například pohankové vločky – ale ty změní chuť. Nemáte-li rádi pohanku, raději to nezkoušejte. Pokud nechcete použít žádné vločky, můžete místo nich použít namleté oříšky. Ať už kešu, mandle, vlašské ořechy či další.


Kokosový olej

Kokosový olej můžete v tomto receptu zcela vynechat. A jednoduše místo něj přidat pár kapek vody, abyste získali správnou konzistenci. Můžete ale klidně použít i jiné druhy olejů, nemělo by to ničemu vadit.


Čerstvé maliny

Místo malin můžete klidně použít i jiné ovoce dle toho, co zrovna máte nebo co vám chutná. Nicméně pak už bude celková chuť receptu zcela odlišná, tak na to myslete. Jak jsme již zmiňovaly, můžete použít i mražené ovoce, ale u toho je důležité se zbavit přebytečné vody, aby nebyl pohár příliš tekutý. Domácí ovoce plné vitamínů a minerálů je pro tento recept nejlepší!


Tvaroh

V našem receptu jsme použily polotučný tvaroh v kelímku. Ale můžete místo něho použít i měkký tvaroh či tvaroh ve vaničce. Stejně tak můžete použít i jiné druhy. Například nízkotučný či plnotučný. Ale můžete použít například i řecký jogurt či skyr. Obyčejný bílý jogurt úplně nedoporučujeme použít, protože obvykle neobsahuje dostatek bílkovin.


Med

Místo medu můžete použít jakékoli jiné tekuté sladidlo, například čekankový či javorový sirup. Pokud nechcete používat žádné tekuté sladidlo, můžete použít i sypké, v tomto receptu by to nemělo vůbec ničemu vadit.


Líbí se Vám naše recepty? Podívejte se na náš e-shop, kde najdete několik různých e-kuchařek plných zdravých a jednoduchých receptů. Všechny recepty jsou jednoduché, zdravé a výživné, takže si je určitě zamilujete.


Přejeme vám hezký den!

Štítky:

264 zobrazení0 komentářů

Související příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page