top of page

Zdravé makové knedlíky

Aktualizováno: 16. 12. 2023

Na tenhle recept potřebujete pouze 4 ingredience! Je jednoduchý, rychlý a ideální na lehký oběd! Stačí vám jenom mletý mák, tvaroh, vejce a krupička!


Pokud patříte mezi milovníky máku, tento recept prostě musíte vyzkoušet! Knedlíky můžete podávat k jednoduchému a lehkému obědu nebo ke sladké svačině nebo dokonce jako zdravý dezert.


Znáte původ ovocných knedlíků?

Ovocné knedlíky pochází ze střední Evropy a jsou tradičním pokrmem v těchto zemích. Nejde pouze o českou či moravskou specialitu. Připravují se i v sousedních zemích, třeba v Rakousku, Německu a Polsku. V Čechách byl úplně první záznam o knedlících v 12. století, kde se jim říkalo „šiška“, dnešní název – knedlík, pochází z německého slova „Knödel“


Na území naší země se vyskytují první písemné recepty už od 17. století, nicméně se věří, že se připravovaly již dříve. Jejich podoba se ovšem lišila. Nejdříve se připravovaly smažením. V dnešní době se ale připravují ve vroucí vodě v hrnci.


Česká kuchyně je známá pro své tradiční ovocné knedlíky, které jsou často plněné ovocem, jako jsou třešně, švestky nebo meruňky. Tyto knedlíky jsou obvykle vyrobeny z bramborového těsta nebo tvarohového těsta a podávají se s máslem, cukrem a kakaem. Knedlíky můžete zkusit obohatit a posypat je třeba nastrouhanou čokoládou, sladkým proteinem či dalším ale to už je jen a jen na vás a vašich preferencích.  


Ovocné knedlíky jsou také oblíbené v rakouské kuchyni, kde se nazývají "Marillenknödel" nebo "Zwetschkenknödel," podle toho, zda jsou plněné meruňkami nebo švestkami. V Maďarsku jsou známé pod názvem "gyümölcsös gombóc." Ale najdete je i v ostatních kuchyních po celém světě.


V každé kuchyni mohou být ovocné knedlíky připravovány s různými recepty a chutěmi, ale obecně jsou spojeny s regiony střední Evropy. Tyto knedlíky jsou často podávány jako sladký pokrm, ale v některých variantách mohou být připraveny i slané. Nejčastěji se plní šunkou nebo salámem.


Tahle verze knedlíků je speciálně upravena tak, aby vám přinesla něco nového. Recept je obohacený o mletý mák, který knedlíkům dodá bílkoviny a extra živiny navíc.


Proč zrovna mák?

Mák je oblíbený hlavně pro vysoký obsah vitamínů a minerálů. Obsahuje velké množství bílkovin, vlákniny, zdravých tuků, ale i vitamínů B a E, a minerálů jako je železo, vápník, hořčík, fosfor, zinek a další. Mimo to obsahuje i antioxidanty, které přispívají celkovému zdraví.


Chcete zkusit jiné knedlíky?

Pokud hledáte jiné recepty na knedlíky, a mák nemáte rádi, nemáte ho doma nebo na něj prostě nemáte chuť a chcete zkusit jiný recept, na našem webu Twin recipe jich najdete víc!


Zkuste třeba tyhle úžasné knedlíky plněné čokoládou! Jsou jednoduché, chutnají skvěle a určitě si je zamilujete! Jsou z tvarohového těsta a díky tomu obsahují vysoké množství bílkovin, takže vás zasytí na delší dobu a zároveň chutnají naprosto báječně.


Můžete zkusit i tyto tvarohové plněné knedlíky s ovocem, které si určitě každý z vás zamiluje! Můžete si je samozřejmě naplnit jakýmkoli ovocem, které máte rádi nebo které máte zrovna k dispozici.


Pokud hledáte spíše nějaký recept bez mouky, máme pro vás skvělou zprávu! Na našem webu najdete i recept na tvarohové knedlíky bez mouky, na které vám stačí pouhé ingredience plus opět něco na naplnění.

Recept na makové knedlíky:


Potřebujete (cca 9 knedlíků)

  • 100g mletého máku

  • 250g polotučného tvarohu v kelímku

  • 100g krupičky

  • 2 vejce

Postup:

  1. Smíchejte dohromady mletý mák, tvaroh, krupičku a vejce. Mělo by vám vzniknout těsto, které lze dobře tvarovat. Ale bude trochu lepivé. Nebojte, máme pro vás skvělý tip. Pokud chcete, aby se vám knedlíky tvarovaly mnohem lépe, namočte si vždy ruce ve vodě a poté tvarujte knedlíky. Nejlepší je nalít si vodu do misky poblíž místa, kde budete tvarovat knedlíky a ruce si do ní opakovaně namáčet, abyste se nemuseli pořád zvedat anebo neustále někam chodit.  

  2. Hotové těsto rozdělte na několik stejných částí nebo vždy kousek odeberte a postupně vytvarujte kuličky, ty rozplácněte a vložte do nich jahody, pak zase zadělejte. A takto pokračujte se všem knedlíky, dokud vám nedojde těsto.

  3. Vytvarované knedlíky vložte do vroucí osolené vody. Hotové jsou, když vyplavou nahoru. Celé to trvá asi pět minut, ale záleží i na tom, jak jsou veliké.Pár poznámek k receptu:

Jak jsme už radily, zkuste si ruce namočit ve vodě, knedlíky půjdou tvarovat mnohem lépe a budou také více hladké na povrchu. Ruce si ale musíte namáčet průběžně, takže si ve své blízkosti nechte misku s vodou, do které budete ruce namáčet. Ušetříte si tím spoustu času.


Pokud chcete stejně velké knedlíky, tak těsto vždy navažte a až poté vytvarujte. Ale myslíme si, že je to zbytečná práce navíc a celý recept o něco prodlouží. Knedlíky přeci nemusí vypadat dokonale a všechny nemusí být stejné. Jde především o chuť a toho se držte!


Pokud dáváte ovoce, které má pecku, doporučujeme ji tam nechat, půjde to lépe. Pokud pecku odstraníte, a pak dáte do knedlíků, je velká šance, že se knedlíky nepodaří a při vaření ve vroucí vodě se otevřou.

Jako náplň můžete použít jak čerstvé, tak i mražené ovoce. Ale s tím čerstvým to jde mnohem lépe a jednodušeji, takže pokud si můžete vybrat, volte čerstvé ovoce.


Náhrada surovin v tomto receptu:

I přesto, že tento recept obsahuje jenom pár ingrediencí, máme tu pro vás pár tipů, jak některé z nich nahradit. Ale knedlíky budou nejlepší, když se budete držet našeho receptu! Suroviny nahrazujte jenom v případě nutnosti!


Krupička

Místo krupičky můžete použít klasickou mouku, ničemu to vadit nebude. Ale musíte trochu změnit poměry, možná bude potřeba menší množství. Můžete zkusit nahradit i ovesnou moukou.


Tvaroh v kelímku

Místo tvarohu můžete zkusit dát rozmixovaný cottage sýr na hladkou kaši. Možná bude potřeba přidat více sypkých surovin, ale to poznáte. Mohli byste zkusit nahradit třeba i řeckým jogurtem nebo tím klasickým, ale to jsme nezkoušeli, takže volba je už jenom na vás!


Jahody

Ovoce můžete samozřejmě zvolit libovolné. Zkuste třeba meruňky, broskve, třesně a další! Můžete použít jakékoliv ovoce chcete a knedlíky budou chutnat úžasně.


Líbí se Vám naše recepty? Podívejte se na náš e-shop, kde najdete několik různých e-kuchařek plných zdravých a jednoduchých receptů. Na našem webu najdete i měsíční magazíny o zdravém životním stylu, které vychází pravidelně první týden v měsíci.

Štítky:

272 zobrazení0 komentářů

Související příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page