top of page

Zdravý mrkvový dort

Aktualizováno: 16. 12. 2023

Máte narozeniny? Anebo má narozeniny nějaký váš blízký? Tento dort ho určitě potěší! Mrkvové dezerty jsou velmi oblíbené a má to hned několik důvodů. Jedním z nich je jejich úžasná chuť. Mrkev jednoduše do sladkých receptů patří. A pokud jste ještě žádný sladký recept s mrkví nezkusili, je nejvyšší čas to napravit. Vyzkoušejte třeba rovnou tento skvělý recept na narozeninový mrkvový dort.

Tento mrkvový dort je samozřejmě ve zdravějším provedení, takže se nemusíte bát.


Obsahuje mnohem méně mouky než ten klasický a část hladké mouky je nahrazena celozrnnou špaldovou, díky které má nejen vyšší množství živin, ale dodává mu ji oříškovou chuť. V receptu je část mouky nahrazena i proteinem (ale ten jde samozřejmě nahradit, podívejte se dolů pod recept, ať víte jak). Také při tomto receptu potřebujete mnohem méně oleje a mnohem méně cukru než při tom klasickém. Přesto je výsledný dort vláčný a dostatečně sladký.


Největší změnou je ale nejspíš tvarohový krém. Mimochodem, tvarohové krémy se k mrkvovým dezertům krásně hodí. Ale nejsou skvělé jen svojí chutí, díky tvarohu dodáte dortu i další bílkoviny navíc! V krému je opět použitý vanilkový protein ale ten jde samozřejmě také nahradit, tentokrát stačí jenom sypkým sladidlem a vanilkovým extraktem.


Tento mrkvový dort tedy obsahuje mnohem méně kalorií než klasický dort, více vitamínů a minerálů, méně cukru, méně oleje a mnohem více bílkovin! Chuťově je také skvělý a celý postup není na dort vůbec složitý. Vyzkoušejte!

Recept na zdravý mrkvový dort:


Potřebujete:

Na korpus:

 • 300g strouhané mrkve

 • 130g hladké mouky

 • 130g celozrnné špaldové hladké mouky

 • 2 lžičky jedlé sody

 • špetka soli

 • 1 lžíce skořice

 • 120ml řepkového oleje

 • 200ml polotučného mléka

 • 100g třtinového cukru

 • 25g vanilkového proteinu

 • 4 vejce

Na krém:

 • 150g krémového sýra (Lučina, Boník...)

 • 400g polotučného tvarohu (v kelímku či měkký - ale pokud použijete ten měkký, možná bude potřeba přidat lžičku vlažné vody)

 • 1 odměrka vanilkového proteinu (30g) nebo dejte sladidlo a vanilkový extrakt

Na ozdobu:

 • libovolné oříšky dle chuti (asi hrst)

Postup:

 1. Smíchejte oba druhy mouky, vanilkový protein, cukr, jedlou sodu, špetku soli a skořici v jedné míse.

 2. V druhé míse si smíchejte řepkový olej a mléko. Poté postupně přimíchávejte vejce. Vždy přidejte jedno vejce a vše zamíchejte. Takto pokračujte, dokud jste nepřidali všechna vejce. Ale s mícháním to nepřehánějte, jinak byste mohli těsto přemíchat a výsledek by nebyl až tak nadýchaný a chutný.

 3. Zamíchejte sypké ingredience do mísy s tekutými.

 4. Nakonec přidejte nastrouhanou mrkev a opět promíchejte. Nalijte těsto do dortové nádoby nebo formy a pečte na 180°C asi 50 minut. Na konci doby (nebo ke konci) můžete dort zkontrolovat pomocí špejle - nic by se na ní nemělo lepit. Ale dříve to nezkoušejte, je dobré nechat troubu zavřenou, pokud byste dovnitř pustili studený vzduch příliš brzy, mohl by se korpus zdrcnout.

 5. Když je korpus upečený, vyndejte ho z trouby a nechte ho vychladnout.

 6. Mezitím si můžete připravit krém. Na ten stačí smíchat krémový sýr, tvaroh a asi odměrku vanilkového proteinu.

 7. Vychladlý korpus rozřízněte na tři části - můžete to udělat ostrým nožem nebo strunovým kráječem na dort.

 8. Natřete první část dortu krémem a na to dejte druhou část korpusu. Tu opět potřete a dejte na ni poslední část. Na tu také natřete krém. Poté zbytek krému rozetřete po stranách dortu, aby byl celý pokrytý.

 9. Nakonec dozdobte oříšky či čímkoli chcete a nechte v lednici odležet přes noc.Pár poznámek na konec

Průměr dortové formy byl asi 19 cm.


Těsto vždy promíchejte do té doby, dokud se nespojí, ale zbytečně ho nemíchejte příliš dlouho. Korpus by se totiž mohl zdrcnout anebo by jednoduše nebyl až tak nadýchaný a to by byla škoda. Takže buďte při míchání opatrní.


Pokud se vám korpus při pečení nafoukne, můžete tuto část odkrojit a potom ji použít při zdobení dortu spolu s oříšky.


Pokud máte více forem na dorty o stejném průměru (nebo nastavitelné) můžete dát péct korpusy rovnou zvlášť. Doba pečení potom bude nejspíš o hodně kratší, takže si práci urychlíte a ani nebudete muset rozkrajovat korpus na několik částí.


Čím nahradit suroviny při pečení?

Následující návrhy nahrazení surovin berte spíše orientačně. Protože při každém nahrazení suroviny se výsledek trošičku změní. A to ať už chuťově tak často i strukturou. Při nahrazování většinou musíte pracovat s těstem či krémem tak, abyste získali správnou konzistenci. Při nahrazení nějaké suroviny je často potřeba přizpůsobit i zbytek ingrediencí nebo alespoň některé další. Proto, když si při pečení moc nevěříte, raději suroviny příliš nenahrazujte.


Mouky

Místo celozrnné špaldové mouky můžete samozřejmě použít i špaldovou nebo pouze hladkou. Potom bude ale potřeba upravit zbytek ingrediencí, protože celozrnná špaldová mouka více saje tekutiny. Stejně tak lze místo hladké mouky použít např. špaldovou. Ale celozrnnou už nedoporučujeme použít místo celého množství mouky, protože korpus by potom nebyl až tak měkký a nadýchaný.


Vanilkový protein

V korpusu můžete nahradit vanilkový protein jednoduše tak, že přidáte asi o 15g více cukru či sypkého sladidla a o 10g více celozrnné špaldové mouky. Potom byste měli přidat také několik kapek vanilkového extraktu, abyste nahradili i vanilkovou chuť. Možná budete muset opět poupravit poměr ostatních tekutin v receptu.

V krému můžete nahradit vanilkový protein jednoduše přidám cukru či jiného sypkého sladidla a opět vanilkového extraktu (doporučujeme ten neslazený).


Skořice

Skořici můžete v receptu zcela vynechat a není potřeba ničím nahrazovat, ale my ji doporučujeme použít, výsledný dort je s ní chuťově lepší!


Třtinový cukr

Místo třtinového cukru můžete použít klasický cukr nebo můžete zkusit použít i kokosový cukr. Nejspíš lze použít i přírodní sladidla jako je třeba xylitol nebo erythritol ale ty raději používejte jen pokud jste na ně a jejich chuť zvyklí, někomu mohou totiž vadit.


Oříšky

Ořechy na ozdobu používat nemusíte, takže je lze zcela vynechat. My měly hodně odřezků z nafouklé části korpusu, takže bychom se bez nich nejspíš obešly. Ale ořechy se k chuti mrkve krásně hodí a doplňují je, takže my je opět můžeme jenom doporučit.


Líbí se Vám naše recepty? Podívejte se na náš e-shop, kde najdete několik různých e-kuchařek plných zdravých a jednoduchých receptů. Dochází-li vám inspirace, co zdravého a chutného vařit, určitě se tam podívejte! Věříme, že si vyberete!


A přejeme vám dobrou chuť!

291 zobrazení0 komentářů

Související příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page