top of page

Dýňové noky ze 3 ingrediencí

Aktualizováno: 16. 12. 2023

Chcete si připravit nějaký podzimní dýňový recept a už dochází nápady? Zkuste tento. Dýňové noky jsou jednoduché a dodají Vám podzimní atmosféru. Při ulehčení práce stačí udělat klasický tvar noků.


Tvar dýní samozřejmě lze vynechat a pak samotná příprava zabere mnohem menší dobu, ale to už je jen na Vás. Pokud chcete noky vytvarovat jako dýně, stačí vám jen provázek. Je to jednoduché. Tento tvar jde samozřejmě vynechat a noky můžete podávat s libovolnou omáčkou dle vašich vlastních preferencí.


Víte, odkud noky pochází?

Gnocchi jsou druh italských těstovin vyrobených z bramborového těsta, mouky a dalších přísad. Gnocchi mají kořeny v italské kuchyni, ale jsou oblíbené po celém světě. Tradičně se připravují vařením brambor, které se pak smíchají s moukou a vytvoří se malé válečky, které jsou následně nakrájeny na menší kousky. Tyto kousky se obvykle zdobí otisky vidličky, což pomáhá zachytit omáčky.


Gnocchi jsou často podávány s různými omáčkami, jako například rajčatovou omáčkou, pestem nebo máslovou a bylinkovou šťávou. Jsou oblíbeným druhem těstovin a jsou známé pro svou lahodnou a plnou chuť.


Noky (ne z bramborového těsta) ale pochází z mnohem starší doby! A to konkrétně z doby římské. V té době se dělaly ze semolinového těsta s vejci. Tento pokrm byl rozšířen spolu s rozšiřováním římské říše. Hlavně z toho důvodu, že byl levný a nenáročný, takže si ho mohl dovolit téměř každý. Od té doby se recepty postupně změnily a vznikly nové druhy a varianty. Často se dělaly z obyčejné mouky, až později se to vše změnilo a začaly se dělat i s využitím brambor a dalších surovin. Nicméně do té podoby, kterou známe dnes, se vyvinuly až v 16. století, když se brambory dostaly do Evropy. Noky, tak jak je známé, vznikly v severní Itálii.


Jak si noky připravit správně?

Noky lze připravit různými způsoby! Bramborové, sýrové, jogurtové a další! Tyhle noky vznikly smícháním dýňového pyré a řeckého jogurtu a tahle kombinace je naprosto úžasná! Můžete zkusit i jiné kombinace!


Pokud chcete jiný druh noků, na našem webu najdete další recepty! Nejoblíbenější jsou cottage noky, které obsahují velké množství bílkovin a jsou vyrobeny pouze ze 4 ingrediencí!


Dalším druhem, který můžu jedině doporučit, jsou cuketové noky! Zkuste, nebudete litovat! Hodí se obzvlášť v podzimních měsících, kdy jsou cukety dostupné ve velmi velkém množství.


Pokud přeci jen chcete zkusit připravit dýňové noky, a tenhle recept se vám z nějakého důvodu nezamlouvá, zkuste připravit tyto dýňové noky!


Noky se vaří ve vroucí osolené vodě, dokud nevyplavou. Poté se podávají s libovolnou omáčkou podle chuti nebo jako příloha k hlavním chodům.


Proč zrovna dýňové noky?

Dýně obsahuje velké množství vitamínů a minerálů a jde o sezónní potravinu. Ta je skvělá hlavně v podzimních a zimních měsících. Dýně obsahuje velké množství vitamínů a minerálů, které jsou prospěšné pro naše zdraví.

Dýně obsahuje i vlákninu a velké množství antioxidačních látek, které přispívá k našemu celkovému zdraví.


Jakou dýni použít?

Dýně hokkaido

Tato dýně má svůj původ v Anglii, můžete se setkat i se zelenou odrůdou. I když obvyklejší je přeci jenom oranžová barva této dýně. Obsahuje vitamíny A, B, C a vitamín E. Dýně má jemnou a nasládlou oříškovou chuť. Při výrobě pyré se nemusíte namáhat s okrajováním dýně a můžete vařit i slupku! To je jedna z velkých výhod! Perfektně se hodí místo brambor jako pyré, do různých těst, sladkých dezertů, noků a dalších pokrmů!


Máslová dýně

Tato dýně má více máslovou chuť, tak jak napovídá její název. Pochází z Ameriky a je jednou z oblíbenějších odrůd. Stejně jako předchozí dýně obsahuje spoustu vitamínů, A, B a další nezbytné minerální látky. Tento druh dýně má hruškovitý tvar, tudíž ji na první pohled poznáte! Vhodná je do polévek, zeleniny, marmelád, koláčů a dalšího!


Muškátová dýně

Tato dýně je může mít více barev, ale je charakteristická sytě oranžovou dužinou. Má žebrovanou strukturu. Jídlům dodává příjemně jemnou chuť, ale zároveň i perfektní vůni muškátového oříšku, od toho vznikl její název. Může se využít při přípravě polévek, gulášů, různých zeleninových směsí a dalšího!


Špagetová dýně

Další ze známějších dýní, tento druh má svůj původ v Japonsku. Má žlutou barvu a její chuť je jemná. Špagetová se jí říká právě kvůli jejímu vzhledu – po rozkrojení a pečení se dužina rozdělí na vlákna, která se podobají špagetám. I tento druh dýně obsahuje vitamín A a další minerální látky! Je vhodná jako náhrada těstovin, a to právě kvůli svému vzhledu.


Mimo to existuje spoustu dalších druhů dýně, které jsou ale v kuchyni už méně obvyklé. Pro tenhle recept se nejvíce hodí dýně hokkaido, muškátová nebo máslová. Špagetová se kvůli svému tvaru příliš nehodí.

Recept na zdravé dýňové noky:


Potřebujete:

  • 140g řeckého jogurtu

  • 30g dýňového pyré (vhodnější je pyré s menším obsahem vody), z dýně hokkaido

  • 100g mouky hladké

  • další koření podle chuti - já dala jen sůl

Postup:

  1. Vše smíchejte a vypracujte těsto.

  2. Vytvarujte kuličky, provázkem (nebo nožem) nakrojte noky tak aby vznikl tvar dýně. Řez by měl být hluboký, aby tvar nezmizel.

  3. Doprostřed můžete dát část dýňového semínka, jestli máte. Já dala plátek mandle.

  4. Dejte do vroucí osolené vody a jakmile vyplavou, vyndejte.Jak nahradit suroviny v tomto receptu?

Řecký jogurt

Řecký jogurt lze nahradit klasickým bílým jogurtem. Bude potřeba víc mouky, protože jogurt obvykle není tak hustý jako řecký jogurt. Lze nahradit i cottage sýrem nebo tvarohem. Při všech náhradách bude možná nutné změnit různé poměru surovin, respektive přidat více mouky.


Dýňové pyré

Jde nahradit tykvovým, mrkvovým pyré. Při využití mrkve bude asi trochu sladší. Také můžete použít batáty, které jsou velmi podobné bramborům. Z nich se noky dělají obvykle, tudíž je to perfektní náhražka! Na dýňové pyré pak můžete použít libovolný druh dýně – tento recept byl tvořen s využitím dýně hokkaido.


Mouka hladká

Místo hladké pšeničné mouky můžete použít hladkou špaldovou mouku nebo jiný druh mouky. Pokud chcete, můžete použít i celozrnnou mouku.

 

Líbí se Vám naše recepty? Podívejte se na náš e-shop, kde najdete několik různých e-kuchařek plných zdravých a jednoduchých receptů. Najdete tam i různé druhy magazínů o zdravém životním stylu, které vychází každý měsíc.

98 zobrazení0 komentářů

Související příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page