top of page

Zdravé slané croissanty

Aktualizováno: 16. 12. 2023

Tyhle croissanty jsou vhodné ke každé příležitosti! Jsou jednoduché, ale zároveň mnohem zdravější než verze s listovým těstem (a zaručujeme, že i chutnější!).


Těsto na croissanty si můžete klidnět připravit i víc dní dopředu a nechat ho odležet v lednici, recept je tedy vcelku vhodný pro každého.


Co jsou croissanty?

Croissanty jsou křehké a lahodné pečivo původem z Francie, které se stalo oblíbeným po celém světě. Jsou známé svým charakteristickým půlměsíčkovitým tvarem a bohatou, vrstvenou strukturou. Existují různé verze croisantů – sladké, slané, plněné, neplněné a další! Neplněné croissanty můžete použít jako klasické pečivo.


Víte, odkud pochází croissanty?

Croissanty jsou známé jako francouzské pečivo, nicméně jejich původ je někde jinde! Při slově croissant se každému vybaví Francie. Slovo je totiž samo o sobě francouzské, ale s konkrétním pečivem už je to trochu jinak! Víte jak? Jestli ne, čtěte dál!


Většina zdrojů se shodne na tom, že croissanty pochází z Rakouska jako tzv. „kipferl“. Tento druh pečiva je jakási chlebová rolka vyrobená z pšeničného kynutého těsta. První zmínky o něm pochází už z 13. století, ale věří se, že je ještě starší! Některé zdroje uvádí, že pochází už z Otomanské říše! Tvar croissantu má zobrazovat tvar měsíce na Otomanské vlajce a vznikl při oslavách vítězství otomanské říše.

Nicméně nikdo neví, kde přesně je pravda. Konečné pečivo se však dále mělo rozšířit do Francie v 19. století.


Další ze známých legend říká, že Marie Antoinette představila toto pečivo francouzské šlechtě. Jelikož pocházela z Rakouska, měla chuť na tento druh pečiva a stýskalo se ji po domově, a tak se ve výsledku toto pečivo rozšířilo i do celé Francie. Nicméně pro pravdivost této legendy neexistují žádné důkazy.   


Nejdřívější záznamy pečiva kipferl se objevily ve Francii v roce 1839, kdy rakouský důstojník dělostřelectva August Zang založil vídeňskou pekárnu v Paříži. Občané města si toto pečivo zamilovali, a tak se postupně začalo rozšiřovat a získalo si název „croissant“.


V roce 1915, Sylvain Claudius Goy vytvořil první croissant tak, jak ho známe dnes. Místo pšeničného kynutého těsta použil croissantové těsto (těsto, které prochází procesem skládání a válení vrstev těsta za účelem vytvoření křehké a nadýchané textury), a tak vzniklo francouzské pečivo, jak ho známe dnes!


Znáte těsto na croissanty?

Pravé těsto na croissanty zabere hodně času! Musíte ho několikrát přeložit a skladovat v lednici, tak aby odleželo. Na to většinou není čas, a přesně proto volíme jednodušší verzi těsta. Samozřejmě můžete koupit i listové těsto, ale opět, listové těsto se trochu liší od toho na croissanty. Pravé listové těsto totiž neobsahuje droždí. Croissantové zase ano. A jak jsme již několikrát psaly, není důvod kupovat listové těsto, které je zbytečně drahé. Pokud chcete, můžete těsto párkrát přeložit, dát aspoň na dvě hodiny do lednice, vyválet a poté tento proces opakovat. Tak získáte více vrstev.


Proč zkusit tyhle domácí croissanty?

Častěji se setkáme spíše se sladkými verzemi tohoto pečiva, ale i slaná může být stejně tak dobrá, ne-li lepší. Slané croissanty jsou perfektní jako snídaně, svačina nebo klidně večeře! Nejlepší jsou čerstvé, ale skvěle chutnají i další den. Pravděpodobně do dalšího dne ani nevydrží, takže si s tím nemusíte dělat starosti!

Jestliže máte chuť na sladké, zkuste místo ajvaru dát nějaký ovocný džem, případně sladkou pomazánku, případně namažte jen tenkou vrstvou másla. Do těsta dejte více cukru a pak stačí postupovat stejně jako v případě slaným croissantů.


Pokud chcete neplněné, tak také potřete jen tenkou vrstvou másla místo náplně (v tomto případě místo ajvaru). Poté následujte celý tento recept. Nakonec můžete už jen rozkrojit a naplnit třeba pomazánkovou máslem, šunkou a sýrem, případně zeleninou.  


Proč zrovna tenhle recept?

Celý recept je jednoduchý a nenáročný. Croissanty jsou chuťově skvělé a těsto má krásnou nadýchanou strukturu. Recept obsahuje i bílkoviny, právě díky kvalitní kuřecí šunce a kvalitnímu sýru. Tyto croissanty tak obsahují všechny správné a zdravé ingredience, u kterých se nemusíte bát při snaze o redukci hmotnosti či při snaze o zdravý životní styl.

A teď už k samotnému receptu!

Recept na slané croissanty:


Potřebujete:

 • 250g hladké pšeničné mouky

 • 150ml kefirového mléka (můžete dát mléko, ale méně - cca 100g)

 • 20g čerstvého droždí

 • 1 lžička třtinového cukru

 • 30g másla

 • špetka soli

Náplň:

 • 30g ajvaru

 • 20g čerstvého sýra (já dala boník)

 • šunka, sýr

Postup:

 1. Smíchejte mouku se solí v jedné míse. V hrnku smíchejte vlažný kefír s 20g droždí a lžičkou třtinového cukru a důkladně promíchejte.

 2. Přidejte do mouky a smíchejte. Pak zapracujte máslo nakrájené na menší kousky.

 3. Vypracujte těsto. Rozdělte ho na dvě poloviny a dejte do lednice asi na 2 hodiny.

 4. Na náplň smíchejte čerstvý sýr s ajvarem.

 5. Obě poloviny těsta rozválejte na zhruba stejný obdélník (šířka asi 3-5mm). Jeden natřete náplní. Naskládejte na něj šunky a sýr. Druhý obdélník přiklopte na ten, který je potřený náplní.

 6. Nakrájejte na trojúhelníky a smotejte.

 7. Potřete vejcem, můžete posypat semínky, a dejte péct na 190°C asi na 20 minut.Jak nahradit suroviny v tomto receptu?

Čerstvé droždí

Droždí nahradit nejde, je nezbytné. Droždí je základem tohoto receptu. Nicméně v receptu je použito čerstvé, můžete použít i sušené, a to konkrétně 5g (polovinu balení).


Hladká mouka pšeničná

Místo hladké pšeničné mouky můžete použít jiné druhy mouky. Zkuste špaldovou hladkou nebo třeba celozrnnou! Při změně mouky bude možná potřeba změnit množství kefírového mléka. Jestli chcete bezlepkovou variantu, podívejte se na konec tohoto postu!


Kefírové mléko

Místo kefírového mléka můžete použít klasické polotučné mléko. Bude ho potřeba menší množství, konkrétně 100ml, tuto variantu už jsem zkoušela. Proto se nemusíte vůbec bát a bez obav tuto surovinu nahradit! Můžete použít i rostlinné mléko nebo třeba nízkotučné či plnotučné kravské mléko.  


Jestli máte chuť na jiný druh croissantů, zkuste tyhle borůvkové croissanty, které spojují jak ovocnou chuť, tak i krásnou jemnost tohoto oblíbeného pečiva. Celý recept najdete tady. Tyto borůvkové croissanty jsou dělané trochu jiným stylem, než tento recept. Podobají se více těm francouzským, které si můžete zakoupit v pekárnách.


Líbí se Vám naše recepty? Podívejte se na náš e-shop, kde najdete několik různých e-kuchařek plných zdravých a jednoduchých receptů. Na našem e-shopu si můžete pořídit i bezlepkovou kuchařku, ve které najdete recept na bezlepkové croissanty!

Štítky:

245 zobrazení0 komentářů

Související příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page